Jak správně pečovat o štěňátko čivavy

Nastal očekávaný den a domů jste si přinesly vyhlédnuté štěňátko


Před příchodem domů byste měly mít připravené a nakoupené tyto věci

  • pelíšek 
  • přenosnou tašku či přepravku
  • 2 misky - na vodu a krmení 
  • hračky 
  • hřeben na srst nebo rukavici na krátkosrstá plemena
  • obojek nebo kšíry (nejlépe nastavitelné) a vodítko 
  • kartáček a pasta na zoubky 
  • kleště na drápky 
  • štěněcí šampon 
  • podložky na venčení 
  • Také je vhodné doma mít připravené čistící kapičky do uší a přípravek na odčervení vhodný pro štěňátka (Banminth pasta, Drontal puppy, Caniverm...). Ty lze volně zakoupit v lékárně nebo u veterináře. 
  • Při nákupu výbavy nezapomeňte, že štěňátko poroste. Je tedy lepší vše nakoupit větší, abyste nakoupené věci nemusely měnit.


Bezpečnost

Štěňátko ve svém novém domově bude svými zoubky prozkoumávat kde co, a proto při přípravě nového domova musíte být opravdu důkladní. Ukliďte nejen vše, co máte rádi, ale také musíte odklidit jedovaté květiny, čisticí prostředky, atp., Největší pozornost věnujte kabelům od elektřiny. Rána proudem může skončit opravdu tragicky.
Štěňátko nikdy nenechávejte v posteli nebo na sedačce. Nemá pud sebezáchovy a skokem či pádem by si mohlo i smrtelně ublížit.
Žádný pejsek nesmí jíst brambory (s výjimkou diet určených veterinářem), čokoládu ani jiné sladkosti, hroznové víno ani hrozinky, cibuli, česnek, avokádo, kuřecí kosti, alkohol, tabák, oříšky, kávu, léky. Samozřejmě přípravky jedovaté pro lidi jsou jedovaté a nebezpečné i pro psy. Podrobněji je toto rozepsáno zde .
NEJVHODNĚJŠÍ JE DÁVAT ŠTĚŇÁTKU POUZE TO, CO JE MU PŘÍMO URČENO.

Odčervení:
Štěňátko je nyní odčerveno a očkováno štěněcí vakcínou, viz. očkovací průkaz či pas, který jste obdrželi spolu se štěňátkem. Dále je však třeba pokračovat. Odčervení je vhodné opakovat každých 14 dní do tří měsíců věku, dále pak každé 3 měsíce až do 1 roku věku štěněte (6, 9, a 12 měsíců věku).
Další a rozhodně vhodnější možností je dělat pravidelné koprologické - vyšetření a tím se vyhnout podávání zbytečné chemie do tělíčka Vaší milované čivavky.

Očkování:
Štěňátka se očkují poprvé v 6. - 8. týdnu života, přeočkování je za 3 - 4 týdny. Stejně tak třetí vakcinace. Očkování proti vzteklině je možné již od 12. týdnů věku štěněte. To se ale odvíjí od 3. vakcinace a velikosti štěněte. Je vhodné se o tomto poradit s veterinářem. Dále se očkuje jednou ročně a Váš veterinář Vám po každém očkování napíše vhodný datum na přeočkování.

Péče o oči, uši, drápky a zoubky:
Oči je třeba kontrolovat a občas jej otřít, aby nevznikaly skvrny kolem očí. Uši kontrolujte a v případě potřeby jej vyčistěte čistícími kapičkami dle návodu výrobce. Čivavy potřebují častěji stříhat drápky - neobrousí si je jako velký pes o chodník. Buďto to můžete udělat sami nebo můžete požádat o pomoc veterináře či psí kadeřnici. Zoubky je vhodné čistit, zabráníte tím pachu z tlamičky a omezíte vznik zubního kamene, také můžete štěněti dávat dentální kostičky.
Pokud Vašemu štěněti nevypadnou mléčné zoubky do 8 měsíců věku, je nutné nechat je veterinářem vytrhnout, aby se předešlo jejich špatnému růstu a také případné deformaci čelisti.

Péče o srst:
Čivava nevyžaduje zvláštní péči o srst. Krátkosrstou čivavu je vhodné jednou za čas "projet" rukavicí určenou pro krátkosrstá plemena. Dlouhosrstou čivavu je ideální 1 - 2 x týdně vyčesat, abyste zabránily vzniku plstí a chuchvalců. V době línání je dobré vyčesávat každý den.
Štěňátku po procházce stačí otřít hadříkem nožičky a bříško nebo umýt čistou vodou. Koupejte, jen pokud je to opravdu nutné a to šamponem určeným pro štěňátka. Do uší dejte smotek vaty, aby se do nich nedostala voda a buďte opatrní, aby se štěňátku šampon nedostal do očí. Vždy štěňátko důkladně vysušte, a pokud je to třeba, štěňátko i vyfénujte, aby nenastydlo.
V období výskytu klíšťat je nutná aplikace antiparazitika. Na výběr jsou pipety, obojky, spreje, pudry či tabletky. Zabráníte tak napadení parazity a případným nákazám nemocemi, které jsou jimi přenášeny.

Krmení:
Štěňátka od nás vždy odcházejí již naučená na krmení suchou stravou, t.j. granulemi a syrovým masem. Dále přidáváme masové konzervy, tvaroh či zakysanou smetanu. Masové konzervy si vaříme i domácí. Recept naleznete níže ;) Rozhodnete - li se změnit značku granulí na kterou jsou v době odběru zvyklí, dělejte to postupným přimícháváním, abyste zabránily střevním potížím. Nikdy na krmení nešetřete a opravdu pečlivě vybírejte pouze kvalitní krmivo. Nyní na krmení ušetříte, ale následně zaplatíte u veterináře i několikanásobně více a můžete si odnést i doživotní následky (např. deformace kloubů). Jestli chcete štěňátku "přilepšit", můžete mu dát pamlsek určený pro štěňátka nebo třeba psí piškotku.
Štěně ve věku 7 - 12 týdnů krmíme 4 - 5 x denně. Mezi 3. a 5. měsícem snižujeme frekvenci na 3 - 4 krmení za den a po 6. měsíci postačí krmení 3x za den. V 8 až 10 ti měsících můžeme začít krmit jen 2x denně.
Štěně odmalička učíme, že krmení dostane jen na 15 - 20 minut, a pokud vše nesní, tak mu misku sebereme a další krmení dostane až v obvyklou dobu. Tím zabráníme tomu, aby se v krmení "vrtal" a přebíral. Po nakrmení necháme štěňátko vždy v klidu trávit, rozhodně si s ním nehrajeme a nenecháme ho běhat.

NEZAPOMEŇTE NA STÁLÝ DOSTATEK ČERSTVÉ VODY.
Venčení:
Dokud štěňátko nemá kompletní očkování, nesmí přijít do kontaktu s cizími pejsky a výkaly. Nic ale nebrání tomu, abyste štěňátko při hezkém počasí vzaly na procházku jen v náruči. Sluníčko a čerstvý vzduch jsou velice důležité. Pokud máte vlastní zahradu, je to jednoduché a s venčením můžete začít hned. Pokud ne, je nutné, aby štěňátko mělo doma možnost vyprázdnění na podložku, kterou umístíte blízko pelíšku. Štěňátka se zpravidla nejvíce potřebují vyprázdnit po probuzení, po jídle a po hře. Jakmile štěňátko naznačí nutnost potřeby, jemně jej přeneste na vybrané místo a vyčkejte, než potřebu vykoná. Vždy musí následovat velká pochvala. Nikdy však štěňátko netrestejte. Pokud štěňátko při činu nachytáte, důrazně řekněte "fuj" nebo hodně vysokým a dynamickým hlasem "e-e". Fyzické tresty nemají žádný smysl, pejsek se pak akorát bojí.

Výchova a výcvik : 
Začít můžete prakticky okamžitě. Vše musíte dělat formou hraní. Musíte odměňovat a hodně chválit. Pokud to štěňátko bude bavit, bude se i rychle učit. Štěňátko socializujte. Zvěte si návštěvy, choďte mezi lidi, vyhledávejte děti, jiné psy všech velikostí, kočky, staré lidi, velké muže, mladé slečny, zkrátka všechno živé s čím se psi mohou v budoucnu setkávat. Vždy musíte být obezřetní, aby štěňátku třeba nechtěně někdo neublížil.
Jedině tak Vám ze štěňátka vyroste vyrovnaný dospělý pes. 


Přeji Vám i Vašemu novému psímu miminku spoustu šťastných a společně prožitých let !