Výstavy 

Výstavy jsou pro chovatele dobrou příležitostí, jak své psy porovnat s jinými a nechat je ohodnotit rozhodčím. A pokud chce mít chovného psa, jsou také nezbytné. Bez odpovídajícího hodnocení exteriéru nemůže být pes připuštěn do chovu.

Je důležité, aby se prezentovali dobří psi, kteří mohou přispět k rozšíření chovné základny. Zároveň se přihlížejícím divákům nabízí jedinečná možnost udělat si obrázek o stavu čistokrevného chovu.

KDO SE MŮŽE ZÚČASTNIT PSÍCH VÝSTAV?

Na výstavách mohou své psy prezentovat i běžní majitelé. Nezbytný je k tomu ale průkaz původu. Musí být vystaven příslušným chovatelským klubem nebo svazem, nebo jím být uznán. Dále je nutné předložit doklad, že pes má platné očkování proti vzteklině.

Jestliže se rozhodnete svého psa vystavit, měli byste se předem informovat o předpokladech účasti a se svým psem začít zavčas nacvičovat korektní předvedení v kruhu. Některé spolky pořádají speciální tréninky zaměřené právě na tuto oblast.

Informace k výstavám najdete na webových stránkách příslušných chovatelských klubů nebo ČMKU.

JAK TAKOVÁ VÝSTAVA PSŮ PROBÍHÁ?

Před samotným posuzováním je organizátory poskytnuta přibližně hodina na registraci. Vystavovatelé se registrují ve výstavní kanceláři, kde si přebírají potřebnou dokumentaci. Obdrží tam i organizační pokyny. Následně se vystavovatelé se svými psy shromažďují v blízkosti kruhu, ve kterém bude jejich plemeno posuzováno.

Výstavní kruh je vlastně ohraničený prostor, v uzavřené hale se používá koberec, venku se jen vyznačí čtverec. Není nijak dáno, jak by měl být velký, ale měl by odpovídat vystavovanému plemeni a počtu přihlášených jedinců. V tomto prostoru je umístěn stůl pro posuzovatele (rozhodčího), jeho zapisovatele a vedoucího kruhu.

U některých plemen, převážně malých, je zde ještě umístěn stůl, kam postavíte pejska do výstavního postoje. Zde je pes celkově prohlédnut, včetně zubů, u samců se kontrolují i varlata.

Pokud chcete, aby váš pejsek nebo fenka mohli mít čistokrevné potomky, musí oba splnit podmínky chovnosti daného plemene a ty stanovují určitý počet výstav s minimálním hodnocením. Takže je jen na vás, jestli pejsek bude využit v chovu, či ne. Na druhou stranu je škoda a mrzí to každého chovatele, když se jeho odchov nevystavuje. Ale toto rozhodnutí je na vás, a nikdo vás do ničeho nemůže nutit.

Rozdělení výstav : 

Výstavy dělíme podle místa uspořádání a podle rozsahu na výstavy:

  • Oblastní a krajské
  • Speciální
  • Klubové se zadáváním titulu Klubový vítěz
  • Klubové bez zadávání titulu Klubový vítěz
  • Národní
  • Mezinárodní

Rozdělení psů do tříd

Psi na výstavě soutěží v takzvaných třídách. Sem jsou řazeni podle věku nebo jiných kritérií. Jednotlivé třídy se také liší udílením titulů.

  • Třída štěňat - pro psy a feny ve věku 4. - 6. měsíců.
  • Třída dorostu - pro psy a feny od 6. - 9. měsíců věku (tituly se nezadávají). 
  • Třída mladých - pro psy a feny od 9. - 18. měsíců. 
  • Mezitřída - pro psy a feny od 15. - 24. měsíců. 
  • Třída otevřená - pro psy a feny od 15. měsíců věku výše
  • Třída pracovní - pro psy a feny od 15. měsíců věku, kteří doloží pracovní certifikát o vykonané zkoušce z výkonu. 
  • Třída šampiónů - pro psy a feny starší 15. měsíců, kteří doloží potvrzení o přiznání šampionátu krásy. Otevírána na mezinárodních výstavách.
  • Třída vítězů - pro psy a feny starší 15. měsíců, kteří doloží potvrzení o přiznání titulu Klubový vítěz, Vítěz speciální výstavy, Národní vítěz a šampion členského státu FCI nebo státu, který FCI uznává. Otevírána na výstavách oblastních, krajských, národních, klubových a speciálních. 
  • Třída čestná - pro psy a feny od 15. měsíců, je otevírána pouze na klubových, speciálních a národních výstavách. Je přístupná pro psy a feny s uznaným mezinárodním, národním titulem šampióna či titulem Klubový vítěz, Národní vítěz nebo Vítěz speciální výstavy, bez nároku na CAC. Zadává se známka a pořadí. Výborný 1 se nemůže účastnit soutěže o Vítěze plemene. 
  • Třída mimo konkurenci - v této třídě je možné vystavit psy a feny starší 15. měsíců bez nároku na klasifikaci a pořadí.
  • Třída veteránů - pro psy a feny starší 8 let (tituly se nezadávají).

Známky z hodnocení exteriéru psů:

Třída dorostu: 

  • velmi nadějný (VN)
  • nadějný (N)

Ostatní třídy: 

  • Výborná (V) : Tato známka smí být přiznána jen takovému jedinci, který se velmi přibližuje ideálu popsanému standardem plemene a je předveden ve výborné kondici. Jeho povaha musí být harmonická a vyrovnaná. Typem musí pes odpovídat své třídě a musí mít prvotřídní postoj psa. Převaha jeho kvalit musí vyvážit jeho drobné nedostatky. Musí vykazovat typické vlastnosti svého plemene.
  • Velmi dobrá (VD) : tato známka se přiznává takovému jedinci, který má typické vlastnosti svého plemene, vyvážené proporce a je v dobré kondici. Prominou se mu drobné vady, nikoli však vady morfologické. Toto ocenění může být uděleno jen prvotřídnímu jedinci.
  • Dobrá (D): Toto ocenění se uděluje jedinci, který sice vykazuje znaky svého plemene, ale má viditelné hrubší vady.
  • Dostatečná (Dost.): Toto hodnocení obdrží jedinec, který sice vykazuje znaky svého plemene, ale jehož tělesnému vzhledu chybí do ideálu velmi mnoho.
  • Vyloučen z posuzování: Musí být pes, který neodpovídá typu požadovanému standardem plemene; který vykazuje chování zjevně neodpovídající standardu nebo který je agresivní; který vykazuje abnormality varlat; který má vadu chrupu nebo anomální čelist; který vykazuje nedostatky barvy a/nebo srsti nebo vykazuje zjevné známky albinismu. Tato známka má být také zadána psům, kteří tak málo odpovídají jednotnému plemennému vzhledu, že to ohrožuje jejich zdraví. Dále má být zadávána psům, kteří vykazují vyřazující vady podle standardu plemene.
  • Neposouzen: Psi, kterým nemůže být zadána žádná z výše uvedených známek, opustí kruh s hodnocením: neposouzen. Toto hodnocení se zadává psovi, který se nepohybuje, stále skáče na svého vůdce nebo se snaží dostat ven z kruhu, čímž znemožňuje posoudit krok a pohyb nebo se trvale vyhýbá prohlédnutí rozhodčím a znemožňuje prohlédnutí chrupu, anatomie a stavby těla, ocasu nebo varlat. Toto hodnocení se také zadává tehdy, jsou-li patrné stopy operací nebo úprav, které naznačují, že vystavovatel chtěl ošálit rozhodčího.
  • Odstoupil (Odst.): zapíše se do posudkového listu, pokud majitel psa nahlásí odstoupení z posuzování.

Pořadí:
U prvních čtyř psů v každé třídě se stanovuje také pořadí (1 - 4) (neurčuje se v třídě mimo konkurenci).

Tituly zadávané ve výstavním kruhu v rámci hodnocení plemene:

  • Vítěz třídy Zadává se jedinci oceněnému známkou výborný 1 ve třídě mladých, otevřené, pracovní, mezitřídě, vítězů a veteránů a to pouze na výstavách oblastních a krajských. V případě členění plemene dle zbarvení, velikosti a váhy může být tento titul udělen v každé třídě. U plemene německý ovčák může být, mimo mezinárodní výstavy, udělen titul Vítěz třídy mladých jedinci, který získal ocenění velmi dobrý 1. 
  • Oblastní vítěz Zadává se na oblastních výstavách nejlepšímu psovi i feně z konkurence vítězů tříd - mezitřídy, otevřené, pracovní, vítězů. U plemen členěných podle barev srsti, velikostních rázů atd. se zadává stejný počet oblastních vítězů jako na mezinárodní výstavě CACIBů. Informaci o tom, kolik CACIBů se u plemene zadává najdou zájemci na www.fci.be - standardy. 
  • Krajský vítěz Zadává se na krajských výstavách nejlepšímu psovi i feně z konkurence vítězů tříd - mezitřídy, otevřené, pracovní, vítězů. U plemen členěných podle barev srsti, velikostních rázů atd. se zadává stejný počet krajských vítězů jako na mezinárodní výstavě CACIBů. 
  • Nejlepší mladý pes nebo fena plemene Zadává se na výstavách klubových, speciálních, národních a mezinárodních. Titul získává nejlepší mladý pes nebo fena plemene z konkurence všech mladých jedinců plemene se zadaným čekatelstvím CAJC. Mezi vystavovateli se pro titul vžilo označení Junior BOB. Jedná se vlastně o nejlepšího mladého jedince plemene. 
  • Nejlepší veterán plemene Titul získává nejlepší veterán pes nebo fena plemene z konkurence všech veteránů plemene se zadaným oceněním výborný 1. Mezi vystavovateli se pro titul vžilo označení Veteran BOB. Titul se zpravidla zadává na výstavách klubových, speciálních, národních a mezinárodních. 
  • Klubový vítěz Zadává se na některých klubových výstavách. V propozicích výstavy je vždy uvedeno, zda je možné titul na dané výstavě získat či ne. Podmínky pro přiznání titulu určuje předpis příslušného chovatelského klubu. Titul může být např. vázán na členství v klubu. Klubový vítěz se zpravidla zadává nejlepšímu jedinci - psovi i feně - z konkurence výborných 1 CAC z tříd: mezitřídy, otevřené, pracovní, vítězů. V pravomoci chovatelského klubu je rozhodnout zda vůbec a za jakých podmínek se bude zadávat titul Klubový vítěz mladých. Zpravidla jej získávají pes i fena, kteří obdrželi čekatelství CAJC nebo u plemen posuzovaných podle barev nebo velikostních rázů nejlepší mladý pes i fena z konkurence CAJC. 
  • Vítěz speciální výstavy Zadává se na speciálních výstavách plemene a to nejlepšímu jedinci - psovi i feně - z konkurence výborných 1 CAC z tříd - mezitřídy, otevřené, pracovní, vítězů. Národní vítězZadává se na národních výstavách nejlepšímu jedinci - psovi i feně - z konkurence výborných 1 CAC z tříd: mezitřídy, otevřené, pracovní, vítězů.
  • Vítěz plemene - BOB (BEST OF BREED) Nezadává se na oblastních a krajských výstavách. Na klubových, speciálních a národních výstavách se zadává nejlepšímu psovi nebo feně z konkurence nejlepšího mladého jedince plemene, nejlepšího veterána plemene a podle typu výstavy z klubových, speciálních a národních vítězů psů i fen. Pokud se jedná o klubovou výstavu bez zadávání titulu klubový vítěz, postupují do soutěže o BOB nejlepší mladý jedinec plemene, nejlepší veterán plemene a všichni CAC. Na mezinárodní výstavě postupuje do soutěže o BOB nejlepší mladý jedinec plemene, nejlepší veterán plemene a pes a fena CACIB. 

Tituly zadávané v slavnostním kruhu výstavy v rámci závěrečných soutěží:

  • Vítěz velké národní ceny - BONB (Best of National Breeds) Do kruhu nastupují na výstavě posouzení jedinci českých národních uznaných i neuznaných plemen (český teriér, český fousek, český strakatý pes, český horský pes, chodský pes, pražský krysařík) a plemene československý vlčák. Všechna plemena jsou představena. Samotné soutěže o titul BONB se zúčastní pouze jedinci s titulem BOB. 
  • Vítěz skupiny FCI -BIG (BEST IN GROUP) Do soutěže nastupují všichni vítězové plemen (BOB) příslušné skupiny FCI. Neuznaná národní plemena tvoří zvláštní skupinu, jejíž vítěz se na mezinárodní výstavě na rozdíl od výstavy národní, nemůže zúčastnit soutěže o titul BOD a BIS. 
  • Vítěz dne - BOD (BEST OF DAY) Soutěž může být zařazena na vícedenních výstavách a nastupují do ní jedinci, kteří obdrželi titul BIG. Na MVP do soutěže nenastupuje vítěz skupiny neuznaných plemen. 
  • Vítěz výstavy BIS (BEST IN SHOW) Do soutěže nastupují všichni vítězové skupin FCI - BIG u jednodenních výstav nebo Vítězové jednotlivých dnů (BOD) na výstavách vícedenních. Na MVP do soutěže nenastupuje vítěz skupiny neuznaných plemen. 

Dále mohou být pořadatelem vyhlášeny soutěže: 

  • Vítěz mladých skupiny FCI - JBIG (BEST IN GROUP JUNIOR) Do soutěže nastupují všichni Nejlepší mladí psi nebo feny plemen příslušné skupiny FCI. 
  • Nejlepší mladý výstavního dne - J BOD (BEST OF DAY JUNIOR) Soutěž může být zařazena na vícedenních výstavách a nastupují do ní všichni vítězové mladých jednotlivých skupin FCI. Na MVP do soutěže nenastupuje vítěz skupiny neuznaných plemen. Na některých výstavách je přímo zadáván JBOD aniž by se předtím vybíral J BIG. 
  • Juniorský vítěz výstavy JBIS (BEST IN SHOW JUNIOR)Do soutěže nastupují všichni vítězové mladých jednotlivých skupin FCI u jednodenních výstav nebo Juniorští vítězové jednotlivých dnů (JBOD). Na MVP do soutěže nenastupuje vítěz skupiny neuznaných plemen. Na některých výstavách je přímo zadáván JBIS aniž by se předtím vybíral J BIG.Všechny tituly je možno zadat bez ohledu na počet předváděných jedinců, pokud kvalita kandidáta na titul odpovídá požadavkům na jeho zadání. Případné tituly je možno udělit pouze tehdy, je-li jejich udělení v souladu s propozicemi výstavy. 
  • Čekatelství šampionátu mladých (CAJC - CERTIFICAT D´ APTITUDE AU JUNIOR CHAMPIONAT) Může být zadáno ve třídě mladých psovi i feně s oceněním výborná 1 (V1). Zadává se na výstavě klubové, speciální, národní a mezinárodní.
  • Čekatelství českého šampionátu krásy (CAC - CERTIFICAT D´ APTITUDE AU CHAMPIONAT) Může být zadáno psovi i feně ve třídách: mezitřídě, otevřené, pracovní, vítězů a šampiónů, kteří obdrželi známku výborná 1 (V1). Zadává se na výstavě klubové, speciální, národní a mezinárodní.
  • Rezervní čekatelství šampionátu krásy Res.CAC (r.CAC) (RESERVE CERTIFICAT D´ APTITUDE AU CHAMPIONAT) Může být zadáno psovi i feně, který byl oceněn známkou výborná 2 (V2) - ve třídě, kde byl zadán CAC. Zadává se ve třídách: mezitřídě, otevřené, pracovní, vítězů a šampiónů na výstavě klubové, speciální, národní a mezinárodní.
  • Čekatelství mezinárodního šampionátu krásy FCI (CACIB) Může navrhnout rozhodčí pouze na mezinárodní výstavě. O toto čekatelství soutěží zvlášť nejlepší feny a psi z konkurence výborných 1 z tříd: mezitřídy, otevřené, pracovní, šampiónů.
  • Rezervní čekatelství mezinárodního šampionátu krásy Res.CACIB (r.CACIB) (RESERVE CERTIFICAT D´ APTITUDE AU CHAMPIONAT INTERNATIONAL DE BEAUTÉ) Může navrhnout rozhodčí na mezinárodní výstavě druhému nejlepšímu jedinci - psovi i feně. Do této soutěže postupují: výborný 2 - ze třídy, ze které byl navržen CACIB a výborní 1 - z ostatních tříd.
  • CACIB a r.CACIB jsou čekatelství zakotvená ve Výstavním řádu FCI. Rozhodčí psa na CACIB (r.CACIB) navrhuje. Konečné rozhodnutí zda bude či nebude čekatelství psovi přiděleno je v pravomoci FCI. Někoho může zmýlit, že u CACIB je psáno, že jej může získat výborný 1 a u r.CACIB výborný 1 nebo výborný 2 ze třídy, v které byl navržen CACIB a že není řeč o CAC eventuálně r.CAC. Výstavní řád FCI platí ve všech členských státech FCI. V leckterém je ale zadávání čekatelství národního šampionátu jiné, než u nás. Např. v Holandsku může na jedné výstavě získat CAC pouze 1 pes a 1 fenka plemene. Výstavní řád FCI tedy nemůže vázat CACIB na čekatelství národního šampionátu. Je ale velmi nepravděpodobné, že by rozhodčí psovi nezadal čekatelství českého šampionátu a navrhl jej na čekatelství šampionátu mezinárodního.Majitelé se šampionáty psů pyšní a velmi stojí o to, aby byly uváděny v průkazech původu a to jak psů samotných, tak jejich potomků. Vypisovat celý název šampionátu je poměrně dlouhé. Proto se i v této oblasti využívají zkratky. Šampionáty jednotlivých států jsou dobře rozpoznatelné. Má-li např. pes u matky uvedeno, že je CH PL a CH HU, asi si každý odvodí, že fena byla natolik krásná, že získala šampionát Polska a Maďarska. Méně srozumitelné jsou zkratky mezinárodních šampionátů C.I.B., C.I.E. a C.I.T.C.I.B (CHAMPIONAT INTERNATIONAL DE BEAUTÉ) Mezinárodní šampion krásy. Zkratka C.I.B se používá krátkou dobu, dříve se mezinárodní šampionát uváděl jako ICH - International Champion.C.I.E. (CHAMPIONAT INTERNATIONAL DE EXHIBITION) Mezinárodní výstavní šampionC.I.T. (CHAMPIONAT INTERNATIONAL DE TRAVEL) Mezinárodní šampion práceAktuální pravidla pro přiznání českých šampionátů lze najít na stránkách Českomoravské kynologické unie (www.cmku.cz). V případě šampionátů FCI jsou řády uvedeny na www.fci.be. Titul šampion přiznává i celá řada chovatelských klubů. Zadávají se na výstavách pořádaných klubem a vystavovatelé je najdou v propozicích výstavy a v předpisech daného klubu. 

Oblastní výstava: Vítěz třídy, Oblastní vítěz

Krajská výstava: Vítěz třídy, Krajský vítěz

Klubová výstava: CAJC, Nejlepší mladý pes nebo fena plemene, CAC, Res.CAC, Klubový vítěz, eventuálně Klubový vítěz mladých, Nejlepší veterán plemene, BOB

Klubová výstava bez titulu Klubový vítěz: CAJC, Nejlepší mladý pes nebo fena plemene, CAC, Res.CAC, Nejlepší veterán plemene, BOB

Speciální výstava: CAJC, Nejlepší mladý pes nebo fena plemene, CAC, Res.CAC, Vítěz speciální výstavy, Nejlepší veterán plemene, BOB

Národní výstava: CAJC, Nejlepší mladý pes nebo fena plemene, CAC, Res.CAC, Národní vítěz, Nejlepší veterán plemene, BOB

Mezinárodní výstava: CAJC, Nejlepší mladý pes nebo fena plemene, CAC, Res.CAC, CACIB, Res.CACIB, Nejlepší veterán plemene, BOB


Zde jste se dočetli, všechny základní informace o výstavách a nezbývá než se pustit do příprav na 1. výstavu