Nejčastější otázky a odpovědi

Velice často se mne někdo zeptá na něco, o čem nemusím já absolutně uvažovat ... proč mít psa?, proč právě čivavu?, proč mít více než jednoho psa?, je čivava vhodná k dětem?, proč právě s PP?, proč je s PP dražší než bez PP? když mám psa s PP, musím na výstavy?..... 

Toto jsou otázky ve kterých mám naprosto jasno! 

  • Proč mít psa? Protože je miluji a bez nich můj život není úplný.
  • Proč zrovna čivavu? Protože to je čivava. Ne jen tak nějaký pes, prostě čivava.
  • Proč více než jednu? Jedna čivava = smutná čivava a dvě jsou více než jedna :-) 
  • Je čivava vhodná k dětem? Ano, je! Ale pouze za předpokladu, že dítě je správně vychováno a vedeno ke vhodnému zacházení se zvířaty všeobecně. Mnohdy se tříleté dítě ke zvířatům chová lépe než kdejaký dospělý a je tedy na zvážení rodičů, zda je nebo není jejich dítě dostatečně zralé a připravené na soužití s  maličkou čivavou, která mnohdy při odběru neváží ani 1 kg.
  • Proč s PP? Protože jsem si vybrala právě toto plemeno a právě toto plemeno opravdu chci. Ne jeho napodobeninu, chci mít jistotu, že mé štěňátko není potomek vlastních sourozenců atd... velice srozumitelně je toto téma rozebrané v článku Pes s PP versus bez PP - v čem je rozdíl?
  • Proč je s PP o tolik dražší? Protože chov s PP je mnohem nákladnější. Je pod kontrolou chovatelského klubu a ČMKU. Od prvopočátku, kdy se pro chov rozhodnete, není to levná záležitost. Počínaje pořízením kvalitní fenky, zřízením mezinárodně chráněné chovatelské stanice, výstavy, uchovnění - bonitace, kvalitní krycí pes - ať už vlastní nebo pouze zapůjčený na krytí, vystavení PP pro štěňátka, náklady na vet. péči - očkování, čipování, petpas a samozřejmě v neposlední řadě kvalitní péče o matku a štěňátka... 
  • Když mám psa s PP, musím na výstavy? Ne, nemusíte. Je pouze na Vás, jestli výstavy s pejskem chcete absolvovat či si to třeba jen vyzkoušet nebo naopak vůbec ne.  

Mé odpovědi jsou zcela jednoznačné a pevně dané. Pokud se však stále nemůžete rozhodnout, našla jsem články, které by Vám mohly pomoci dojít ke správnému rozhodnutí. Jsou podle mého názoru rozumně napsané a i když nesouhlasím úplně se vším, v zásadních bodech se shodujeme a doporučuji je k přečtení.

Články

"Mami, tati, já bych chtěl pejska,..." věta, kterou určitě už nějaký ten rodič někdy slyšel. Často se hledají argumenty, proč zvíře nepořizovat: "Nestaral by ses o něho, je to spousta práce, bydlíme v bytě, až bude domeček se zahradou, nebude tě za chvíli bavit,..." Jenže ono žití s domácím mazlíčkem má pro vývoj dítěte (emocionální, sociální,...

Nemáte doma psího pomocníka a přemýšlíte, zda si nějakého pořídit? Za nás je odpověď jasná a po přečtení těchto deseti bodů, už váhat nebudete. Pokud navíc chlupáč bude z útulku, máte od nás velkou pochvalu.

Je dobré vědět, co svému pejskovi mohu dát a čím bychom naopak pejskovi mohly ublížit.

Našla jsem další velice pěkně napsaný článek na téma čivava bez PP napsaný přímo chovatelkou čivav s PP. Doporučuji přečíst a shlédnout video.

Překrásné povídání v ČT pí. Reginy Plouharové o čivavách. Doporučuji shlédnout.

Když se řekne, čivava vybaví se nám malý roztomilý pejsek se sladkým pohledem. Čivava se dokonce vyskytuje často i v televizi a je také často chápána jako ikona psa pro dámy. Věděli jste, že podle amerického magazínu Dogtime.com patří čivava mezi deset nejlepších hlídacích psů? (zdroj)

Život bez svého mazlíčka si většina majitelů psů už ani neumí představit. Stojí totiž vždy na jejich straně a je jejich nejlepší přítel. Vlastně nám pomáhá v mnoha situacích - často bez toho, že bychom o tom vůbec věděli. Na následujících řádcích se dozvíte sedm důvodů, pro které je život se psem mnohem lepší.
1. Psi snižují hladinu stresu

Kdo je již pejskařem a má doma psího kamaráda, bezesporu si jednou za čas položí ožehavou otázku: Nebylo by lepší mít psy dva? Jistě ano, ALE... Jak už to tak bývá, vše má svá pro a proti. Klíčové otázky zodpovídá MVDr. Štěpán Vencl z Kostelce nad Orlicí.

Toto téma je v dnešní době jedno z nejkontroverznějších a dělí kynologickou komunitu na dva protipóly. Jedni skálopevně stojí za svými plemeny, úzkostlivě sledují zdravotní výsledky a genetické predispozice, druzí tvrdí, že chovatelé "papírových" psů jsou sektou, která působí, že psi jsou čím dál více náchylní k nemocem a jejich majitelé až...